Beta-read
Rady (nejen) začínajícím autorům

1. Než začneš něco psát, zkus si něco přečíst. - Řada začínajících autorů si myslí, že psaní jim prostě půjde samo. Omyl. Psaní je řemeslo jako každé jiné, dá se do určité míry naučit a hlavně: dá se okoukat od mistrů. Zkuste přečíst pár kvalitních knih, než se vrhnete na spisovatelskou dráhu.

2. Má to hlavu a patu? - Tuhle otázku si položte pokaždé, když něco píšete. Má příběh začátek a konec? Poskytuje čtenáři dost informací potřebných k uvedení do děje? Má vůbec nějaký děj? Jaký? Má to celé pointu? Logika. Pokud nepíšete poezii, přemýšlejte logicky.

3. Je to uvěřitelné? - Příběh by měl být uvěřitelný v kontextu fikčního světa, v němž se odehrává. Definujte si charaktery a snažte se je udržet. Pokud používáte přímou řeč, řekněte si větu nahlas. Mluvil by takhle někdo? Mluvila by tak ta konkrétní postava? Uvěřitelnost je v příběhu nutná, dokonce i jedná-li se o parodii. Znovu souvisí s logikou celé věci.

4. Odstup. - Všichni děláme chyby, ať už gramatické, stylistické nebo logické. Odstup nám dává možnost podívat se na celou věc novýma, odpočatýma očima. Nechte své dílo pár dní "odležet" a přečtěte si ho znovu. Uvidíte, že nebude tak dobré, jak se vám zdálo ve chvíli, kdy jste ho dopsali. A teď můžete začít s úpravami. Málokdo dokáže napsat bezchybnou a geniální věc, aniž by si jí po sobě znovu přečetl.

5. Kritika je tvůj pomocník. - Kritiku, obzvláště tu negativní, snášíme všichni docela špatně. Zvláště v případech, kdy si myslíme, že se nám něco povedlo. Naučte se chápat kritiku jako hybnou sílu, jako motivaci k překonání vlastních hranic, ke zlepšování se. Zkuste dalším psaním dokázat těm, kteří kritizují, že se z jejich slov nehroutíte, nýbrž učíte.

6. Poezie není jen výtrysk emocí hozený na papír. - Pokud se rozhodnete psát poezii, měli byste si nejdříve uvědomit, jak ji budete psát. Jestli zvolíte volný verš a budete se skutečně nechávat unášet vlastní fantazií a pocity nebo jestli se rozhodnete psát verše s rýmem. Protože pokud chcete psát hezké básničky, jejichž verše se rýmují, měli byste vědět, jak se to správně dělá.
Každá báseň má své metrum a v něm uplatněný rytmus, takže zapomeňte na to, že napíšete několik slok jak vás to napadne. Verše se vám sice rýmují, ale rytmus značně pokulhává, pokud nemáte silné hudební cítění a ten rytmus při psaní "neslyšíte". Bude to hrozné a krásný obsah nebo duchaplná myšlenka to nezachrání. Velcí básnící taky nepsali své básně, jak je zrovna napadlo, ale tvrdě pracovali na tom, aby se báseň vešla do určitého metrického celku a četli díla svých předchůdců a současníků a učili se od nich.
Opět doporučuji přečíst mnoho a mnoho poezie, než se do toho doopravdy dáte. A nastudovat si základní metra, naučit se poznat rozdíl mezi daktylem, jambem a trochejem, jak se v nich uplatňují přízvuky, rytmus a podobně. Je to těžká dřina, ale výsledek určitě bude stát za to.


Domovská stránka

Pravidla
Beta-readeři
Rady autorům
Odkažte na nás
Odkazy
Fórum


TOPlist

Připojte se k nám a zúčastněte se DMD!(c) Saphira 2016